Kiedy źródło problemu zostanie ustalone, należy ropocząć odpowiednią terapię. Leczenie bywa długotrwałe i wymaga od właściciela dużo pracy oraz cierpliwości. Jednak zarówno znaczenie terenu jak i brudzenie w domu można skutecznie wyeliminować stosując poniższe sposoby terapii.
1. Znaczenie terenu - leczenie:
* W przypadku osobników aktywnych płciowo - kastracja/sterylizacja
* W miejscu, w którym kot znaczy teren można wysypać trochę pokarmu bezpośrednio na podłogę - kot zwykle nie znaczy miejsca , w którym je
* Odrócić uwagę kota od miejsca, w którym zwykł znaczyć teren za pomocą zabawki na sznurku, pokazująć mu ją w momencie zbliżania się kota do miejsca, w którym znaczy. Odwrócenie uwagi można także zyskać poprzez wyczyszczenie miejsc biologicznymi, bezzapachowymi detergentami, aby kot nie odczuwał pobudzenia zapachowego
* Zastosować feromony syntetyczne ( np preparat Feliway)
* Jeśli znaczenie terenu ma związek z nowym wyposażeniem mieszkania, należy przestawić kuwetę w miejsce , które nie zostało zmienione. Do nowego żwirku można dodać odrobinę już zużytego dla podtrzymania zapachu.
* Jeśli przyczyną jest stres lub lęk kota , należy zmienić warunki życia zwierzęcia ( zniwelować przyczynę stresu, lęku), np jeśli kot wcześniej wychodził na zewnątrz, a teraz zostało mu to uniemożliwione i zwierzę zaczęło znaczyć teren, należy pozwolić kotu wychodzić na zewnątrz
NIE WOLNO jako metody leczenia stosować kar, gdyż takie postępowanie jedynie wystraszy zwierzę i nasili niepożądane zachowanie. W przypadku kiedy powyższe metody nie odnoszą skutku, można spróbować leczenia farmakologicznego - należy zgłosić się z kotem do lekarza weterynarii. Leczenie farmakologiczne jest jednak wyjściem ostatecznym.
2. Brudzenie w domu - leczenie:
* Zwiększyć liczbę kuwet. Zasadniczo w mieszkaniu powinno znajdować się tyle kuwet, ile mieszka w nim kotów. W przypadku brudzenia w domu liczbę kuwet można jeszcze zwiększyć. Nową kuwetę należy pokazać kotu w spokojnym miejscu. Nie zmuszać zwierzęcia do przebywania w niej. Najlepszym wyjściem jest wstawienie kuwety do każdego pomieszczenia w mieszkaniu lub jeśli problem dotyczy jednego pomieszczenia - w różnych rogach tego pomieszczenia.
* Zwiększyć częstotliwość wymiany żwirku. Można nasypywać mniejszą ilość żwirku i wymieniać całość, lub nasypać większą ilość i wymieniać po trochu.
* Jeśli istnieje podejrzenie, że w okolicy kuwety jest jakiś czynnik stresujący, można zamienić kuwetę otwartą na typ zamknięty.
* Zmienić rodzaj żwirku. Żwirek dodatkowo można uatrakcyjnić dodająć do niego 2-3 krople waleriany.
* Zmienić wielkość kuwety.
* Można spróbować zamknąć kota na ok 1 godzinę w jednym, dobrze mu znanym pomieszczeniu, bezpośrednio po jedzeniu i z dobrze znaną mu kuwetą, wyposażoną w prawie czysty żwirek.
Aby ocenić skuteczność którejkolwiek z powyższych metod, należy stosować je minimum 7-10 dni. Najlepiej każdą metodę pojedynczo - łatwiej wtedy ustalić, która metoda jest najskuteczniejsza.