Opieka nad nowym domownikiem - zasady postępowania

Kiedy w naszym życiu pojawia się nowy, czworonożny domownik warto wiedzieć, jakich błędów nie popełniać, by pierwsze dni były radością dla malucha i dla nas. Oto kilka rad, jak postępować z podopiecznym w pierwszych dniach jego pobytu w naszym domu: 

1. Maluch - niezależnie czy jest psem, kotem, czy innym zwierzęciem udomowionym - po przybyciu do nowego miejsca     powinien być przez jakiś czas pozostawiony w spokoju, aby sam mógł zapoznać się z otoczeniem. Jest to ważne, gdyż zwierzak nie zna ani nas, ani swojego nowego domu i jest nową sytuacją bardzo zestresowany. To szczególnie istotne, kiedy przygarniemy zwierzę bezdomne, mające z różnych powodów obawy, także w stosunku do nieznanych mu jeszcze osób przebywających w mieszkaniu. 

2. Kiedy przychodzą do nas goście, nie pozwalajmy od wejścia brać zwierzaka na ręce i głaskać. To nie jest pieszczota, ale narzucanie się. Zwierzę odbiera to bardziej jako atak na niego. Pozwólmy oswoić mu się z nowo przybyłymi osobami, niech sam podejdzie, powącha i zdecyduje, czy chce się zaprzyjaźnić. Ma to duże znaczenie głównie w przypadku kotów, które są bardzo ostrożne w kontaktach z każdym nieznanym osobnikiem. 

3. Nie zaczynajmy pierwszej wizyty w naszym domu od karmienia. Zwierzę zestresowane nie będzie miało ochoty jeść. Postawmy tylko miskę z wodą, a jedzenie przygotujmy dopiero po ok 2-3 godzinach. Ważne jest także, aby przynajmniej pierwszy posiłek był taki sam jak to, co zwierzę dostawało u hodowcy, potem możemy stopniowo przechodzić na pożywienie zalecone przez zaufanego lekarza weterynarii. Jeśli nie wiemy, czym pupil był karmiony wcześniej najbezpieczniej jest dać gotowanego kurczaka z ryżem, bądź wołowinę.  

4. Od samego początku uczmy zwierzaka samodzielnego zostawania w domu - ma to bardzo duże znaczenie w przypadku psów, które często zbyt rozpieszczane, nie pozwalają właścicielowi na krok ruszyć się bez nich.  

5. Od początku pobytu zwierzaka w naszym domu uczmy go, co mu wolno, a co jest zakazane. Jeśli od razu pozwolimy spać pupilowi w łóżku, nie odzwyczaimy go potem. Jeśli nie chcemy, by gryzł określone przedmioty, leżał na kanapie - nie pozwólmy mu tego robić od pierwszego dnia jego wizyty w naszym domu. Nasze postępowanie musi być konsekwentne. 

6. Po około 6-7 dniach od pojawienia się zwierzaka należy udać się z nim do gabinetu weterynaryjnego, w celu zbadania pupila oraz przeprowadzenia odrobaczenia, a w dalszej kolejności szczepienia. Ważne jest, aby nasz podopieczny najpierw przyzwyczaił się do nas, a także abyśmy poznali jego zachowanie i ewentualnie zgłosili lekarzowi niepokojące nas objawy.  Przestrzegając powyższych zasad pierwsze dni naszego nowego podopiecznego powinny przebiegać spokojnie, co sprawi radość zarówno nam jak i jemu! :)